رئیس سازمان مالیات کشور گفت: برای سازمان امور مالیاتی کشور هیچ صنف، رسته و یا شغلی متفاوت از شغل و صنف دیگری نیست و برای اخذ مالیات هیچ فرقی بین اصناف مختلف وجود ندارد.

برای اخد مالیات هیچ تفاوتی بین اصناف وجود ندارد

به گزارش سازمان از شیراز، محمدهادی سبحانیان امروز در جمع فعالان اقتصادی فارس، با بیان اینکه رویکرد سازمان مالیات کاهش فشار بر تولید و رفتن به سمت مالیات بر مصرف است، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از درآمد‌های مالیاتی کشور مبتنی بر مالیات ارزش بر افزوده است.

وی افزود: تکالیف بسیار مهم و سنگینی برعهده نظام مالیاتی کشور است و این سازمان درصدد است با ایجاد یک درآمد پایدار و غیر تورمی برای مدیریت بخش‌های مختلف کشور بتواند مسیری را برای اداره امور فراهم کند تا بتوانیم از این طریق از وضعیت فعلی اقتصادی عبور کنیم.

رئیس سازمان مالیاتی کشور ادامه داد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های مردم کشور موضوع تورم و کوچک‌تر شدن سفره مردم به واسطه یک سری اشکالات ساختاری است؛ اشکالاتی که دهه‌هاست در اقتصاد کشور وجود داشته است.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین تشکیلات ساختاری اقتصاد کشور عدم تکافوی منابع پایدار برای تأمین مخارج دولت است که خوشبختانه طی 2 سال گذشته با برنامه‌ریزی خوبی که انجام شده و همت همه ارکان حاکمیت توانسته‌ایم درآمد‌های مالیاتی را جایگزین درآمد‌های جذبی کنیم.

سبحانیان اضافه کرد: اگر بتوانیم بدون دست‌اندازی به منابع بانکی به ویژه منابع بانک مرکزی مخارج دولت را تأمین کنیم می‌توانیم آسایش و رفاه عموم مردم را هم فراهم آوریم.

وی افزود: برای تحقق این امر نیازمند افزایش سطح درآمد‌های مالیاتی هستیم، البته درآمد‌هایی که به صورت عادلانه و از همه فعالان اقتصادی اخذ شود و فشار بر قشر خاص یا محدوده خاصی از فعالان اقتصادی وارد نکند.

سبحانیان ادامه داد: این هدف بدون همکاری همه مردم و ارکان حاکمیت محقق نخواهد شد، البته اگر این اتفاق رقم بخورد نیاز است که مردم را هم در جریان امور و هدف‌گذاری‌ها در حوزه مالیاتی و همچنین مصارفی که از محل مالیاتی که از آن‌ها جمع می‌کنیم قرار دهیم.

وی تاکید کرد: مردم باید بدانند آنچه که به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند صرف افزایش رفاه و آسایش حال آن‌ها خواهد شد؛ بسیاری از پروژه‌های عمرانی، بیمارستان‌ها و نیروگاه‌هایی که در کشور ساخته می‌شود از محل درآمد‌های مالیاتی است که توسط مردم پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان مالیاتی کشور اضافه کرد: اگر مردم از این مسائل مطلع شوند قطعا با سطح رضایت خاطر و تمکین بیشتری مالیات‌ها را پرداخت می‌کنند.

سبحانیان گفت: سؤالات، شبهات و ابهامات جدی در اذهان عمومی و فعالان اقتصادی است که مدیران اداره کل امور مالیاتی در همه استان‌ها مکلف به پاسخگویی و افزایش ارتباط با بدنه فعالان اقتصادی شده‌اند.

رئیس سازمان مالیاتی کشور افزود: در دوره اخیر مدیریت سازمان امور مالیاتی کشور این فرهنگ در سازمان ترویج شده و قطعا با حمایت فعالان اقتصادی و همدلی بین سازمان امور مالیاتی و بدنه اصناف، مشاغل و فعالان اقتصادی در این مسیر موفق خواهیم شد.

وی ادامه داد: دغدغه‌های فعالان اقتصادی دغدغه‌های درستی است، اما در حال حاضر کشور در شرایط دشواری قرار دارد، شاید قبلا اغلب مسائل کشور مسائل خارجی و بیرونی بود، اما هم‌اکنون مسائلی در داخل کشور اتفاق می‌کند که شرایط را سخت‌تر از گذشته کرده است؛ لذا این همدلی و همراهی می‌تواند به ما در عبور از این مشکلات یاری رساند.

سبحانیان به مشکلات اصناف در بخش مالیات نیر اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای اردیبهشت‌ماه تا ابتدای خردادماه که زمان مالیات ستانی از اصناف و مشاغل است جلسات متعددی با اتاق اصناف ایران و تهران برگزار شد، در این جلسات افرادی از هر صنف حضور داشتند و نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند؛ برخی از این مسائل اصلاح و تعدیل شد و کاهش یافت.

وی اضافه کرد: البته حل بسیاری از مشکلاتی که از سوی فعالان اقتصادی عنوان می‌شود به قانون مرتبط است، به عنوان مثال تمدید 10 روزه مهلت تسلیم نامه اظهارنامه مالیاتی با پیگیری‌ها و موافقت شورای هماهنگی سران قوا انجام شد، حل برخی موانع دست سازمان امور مالیاتی نیست، مثلاً این سازمان نمی‌تواند بازه تعیین شده یک ماهه را به 2 ماه افزایش دهد.

سبحانیان ادامه داد: فهم و اراده ما بر این است که با همراهی بسیار زیادی در این مسیر پیش برویم، این در حالیست که تسهیل صدور مجوز‌ها و حمایت از فعالان اقتصادی همواره یکی از دغدغه‌های این سازمان بوده و هست.

وی با بیان اینکه وصول مالیات نباید به قید زیر پاگذاشتن اصول و قواعد تعیین شده باشد، گفت: در دستورالعمل تبصره ماده 100 معتقد هستیم این صد برابری می‌تواند افزایش یابد و چه بسا می‌توانیم نامه‌ای را به سازمان برنامه و بودجه نیز ارسال کنیم تا در بودجه سال آینده کاهش هزینه‌های وصول مدنظر قرار گیرد.

سبحانیان با اعتقاد به اینکه ذهن و وقت فعال اقتصادی نباید درگیر امور مالیاتی و رفت و آمد به ادارات امور مالیاتی کشور باشد، گفت: فعالان اقتصادی باید با کمترین زمان و هزینه بتوانند تکالیف خود را دنبال کنند.

وی افزود: توسعه ظرفیت ماده 100 از اهمیت بسیاری برخوردار است، البته تحقق این امر در گرو همراهی و فهم مشترک است.

رئیس سازمان مالیاتی کشور اضافه کرد: دستورالعمل تبصره 100 با همراهی اصناف تهیه شده است و قبل از ابلاغ دستورالعمل، پیشنهادات اصناف به پیش نویس الحاق و نظرات آن‌ها در این دستورالعمل اعمال شد، این اقدام با هدف تکریم مؤدیان صورت گرفت.

سبحانیان افزایش میز‌های خدمت در کشور را یکی از اتفاقات خوب در طول سال‌های گذشته دانست و گفت: به طور بی‌سابقه‌ای میز‌های خدمت را افزایش دادیم و این برنامه به صورت مستمر در بیش‌از 200 نقطه کشور برگزار شد.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری این میز خدمت‌ها این بود که مشکلات فعالان اقتصادی و مؤدیان برطرف شود، هرچند در طول این مدت مشکلات هر صنفی حتی اگر بدون هماهنگی قبلی به سازمان مراجعه کرده برطرف شده است.

سبحانیان عنوان کرد: فرهنگ‌سازی برای مالیات ستانی یکی از تکالیف مهم است که با برگزاری میز‌های خدمت دنبال می‌شود، بر همین اساس برنامه‌ای به ادارات کل داده شده تا در این مسیر گام‌های محکمی بردارند، البته تحقق این امر همراهی فعالان اقتصادی را هم می‌طلبد.

وی اضافه کرد: در این دوره تمام تلاش ما بر این است که امور مالیاتی مبتنی بر اطلاعات، اسناد و مدارک پیش برود؛ باید این ادبیات را که مالیات در سال جاری بر اساس مالیات بر سال گذشته تعیین شود کنار بگذاریم، البته ما ادعا نداریم که همه اطلاعاتی که در دست ماست صحیح است، اما در عین حال مسئولان حوزه مالیاتی مکلف هستند به این مسائل رسیدگی کنند و با بهره‌گیری از اطلاعات اقدامات لازم را انجام دهند.

سبحانیان ادامه داد: حدود 30 تا 40 درصد در تبصره 100 برای تشویق مؤدیان، مالیات کمتری ابراز و بارگذاری شده است. با این حال باید به سمت استفاده از داده‌ها و اطلاعات برویم و اطلاعات را مبنای گفتگوی خود قرار دهیم.

وی اضافه کرد: امسال مالیات بیش از 50 درصد اصناف صفر مطلق بود و متوسط مالیاتی که در سال 1402 برای عملکرد 1401 از اصناف و مشاغل گرفتیم 5میلیون تومان بوده است.

سبحانیان با بیان اینکه اراده دولت بر حمایت تولید است، گفت: به پیشنهاد دولت در 2سال گذشته، نرخ مالیات بر فعالیت‌های تولیدی 2واحد درصد در سال جاری و 5واحد درصد در سال 1401 کاهش یافته است، اگرچه این اقدام بخش قابل توجهی از درآمد‌های مالیاتی دولت را از بین می‌برد، اما به جهت حمایت از تولید پیگیری‌های لازم برای کاهش مالیات واحد‌های به طور جدی تولیدی دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مالیاتی کشور عنوان کرد: رویکرد سازمان امور مالیاتی کشور کاهش فشار بر تولید و رفتن به سمت مالیات بر مصرف است، در حال حاضر بیش از 50 درصد از درآمد‌های مالیاتی کشور مبتنی بر مالیات ارزش بر افزوده است.

وی در رابطه با لایحه مالیات بر مجموع درآمد گفت: هدف ما از این لایحه این است که بار مالیاتی را از تولید به سمت اشخاص ببریم، این لایحه تدوین شده و امیدواریم هرچه سریعتر نهایی شود و به به صحن مجلس برود.

سبحانیان در رابطه با مالیات خودرو‌های لوکس گفت: یکی از دلایل تورم کسری بودجه‌ای است که از منابع بانکی تأمین می‌شود. البته این اتفاق مربوط به سال‌های اخیر نیست بلکه دهه‌هاست که این مشکل وجود دارد، هرچند مسیر به سمت اصلاح است، اما من معتقدم این اصلاح باید 15سال پیش رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه اگر به سمت تأمین مالی غیر تورمی بودجه برویم قطعا تورم کاهش پیدا می‌کند، گفت: درست است که لوکس بودن خودرو با قیمت تعیین می‌شود، اما اگر قیمت پایین‌تر بود هم قیمت پایین مبنای لوکس بودن خودرو قرار می‌گرفت.

سبحانیان، مطالبه فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه دولت باید در مدیریت هزینه‌های خود اراده جدی داشته باشد را مطالبه به حقی دانست و گفت: دولت در همین مسیر در حال حرکت است و می‌توان گفت در حال حاضر رشد هزینه‌های دولت محدود است و قابل توجه نیست، در واقع اداره دولت بر کاهش مخارجش است.

رئیس سازمان مالیاتی کشور گفت: بر این باور هستیم که مالیات را باید از کسانی اخذ کنیم که توان پرداخت بیشتری دارند، وصول مالیات بایستی منطبق بر قانون باشد و معتقدیم اگر این قوانین رعایت و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود می‌توانیم به تکالیف خود عمل کنیم و لازم نیست برای رسیدن به اهداف وصولی بر مؤدی فشار بیاوریم.

سبحانیان اظهار کرد: مهمترین دغدغه دولت از همان شروع فعالیت‌هایش تاکنون، توجه ویژه به امر تولید بوده و بدون شک حوزه مالیاتی هم می‌تواند کمک شایانی به تسهیل فضای تولید در کشور کند.

رئیس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه در 2 سال گذشته هفت واحد درصد نرخ مالیات بر فعالیت‌های تولیدی در کشور کاهش یافت، افزود: اگر «شفافیت و داده مبنا بودن» را اساس مالیات ستانی و گفتگو با اصناف و مشاغل و فعالیت‌های تولیدی قرار دهیم همه سوء تفاهم‌ها برطرف خواهد شد و می‌توانیم در فضای کاملا شفاف و عادلانه از فعالیت‌های اقتصادی مالیات‌ستانی کنیم.

سبحانیان با بیان اینکه هدف سازمان امور مالیاتی اخذ مالیات از فعالان بزرگ اقتصادی است، گفت: در همه جای دنیا بخش قابل توجهی از درآمد‌های مالیاتی دولت‌ها از مالیات‌ستانی از شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی تأمین می‌شود.

وی ابراز کرد: امیدواریم زمینه حقوقی در مجلس شورای اسلامی در قوانین مالیاتی پیاده‌سازی شود تا شرایط مطلوب‌تری برای مالیات‌ستانی از فعالان بزرگ اقتصادی فراهم شود.

سبحانیان با بیان اینکه در همه کشور‌های دنیا یکی از مهمترین پایه‌های مالیاتی، مالیات بر مصرف است، گفت: مبنای این نوع مالیات‌ستانی این است که هر کسی که قدرت مصرف بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند و مشارکت بیشتری برای تأمین منابع دولت داشته باشد.

وی اضافه کرد: بدون شک هر کس توانایی پرداخت بیشتر و توانایی مصرف بالاتری دارد بایستی مالیات بیشتری پرداخت کند.

وی مالیات بر درآمد را از دیگر پایه‌های مالیاتی دانست و گفت: افراد باید بخشی از درآمد‌های خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند و این نوع مالیات‌ستانی هم در همه جای دنیا ساری و جاری است؛ البته دنیا دارد به سمتی می‌رود که تمرکز و سهم بیشتر درآمد‌های مالیاتی را بر پایه مالیات مصرف بگذارد.

سبحانیان افزود: در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، فهرست بلند بالایی از معافیت‌ها را به ویژه برای اقلام مصرفی سبد خانوار‌های ضعیف‌تر داریم، لذا اگر بخواهیم به سمت اتکای بیشتر بر مالیات مصرف حرکت کنیم این کار را بدون هر فشاری بر سفره اقشار ضعیف و متوسط جامعه انجام خواهیم داد.

وی در رابطه با شناسایی مؤدیان جدید گفت: همکاری بسیار خوبی با مجموعه‌های دولتی و حاکمیتی برای شناسایی مؤدیان شکل گرفته است؛ در طول 2سال گذشته بالغ بر 2میلیون مؤدی جدید شناسایی شده است.

سبحانیان عنوان کرد: با نهاد‌های امنیتی و نهاد‌هایی که داده‌های اقتصادی فعالان اقتصادی را در اختیار دارند برای شناسایی فراریان بزرگ مالیاتی همکاری و تعامل خوبی داشته‌ایم.

وی گفت: بخش قابل توجهی از مودیان شناسایی شده‌اند و بدون شک مالیات حقه را برای اینکه حق ملت را استیفا کنیم از آن‌ها می‌گیریم.

این مقام مسئول در خصوص فرار مالیاتی پزشکان گفت: برای سازمان امور مالیاتی کشور هیچ صنف، رسته و یا شغلی متفاوت از شغل و صنف دیگری نیست و برای اخذ مالیات هیچ فرقی بین اصناف مختلف وجود ندارد.

سبحانیان با بیان اینکه صنف پزشکی جزء صنوفی است که در حال حاضر بیشترین میزان مالیات را در کشور نسبت به سایر مشاغل پرداخت می‌کند، گفت: البته میزان مالیاتی پرداختی پزشکان عدد بالایی نیست و متوسط مالیاتی که یک پزشک در سال پرداخت می‌کند حدود 30 میلیون تومان است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: این مبلغ حتی ممکن است کمتر از مالیاتی باشد که بسیاری از کارمندان پرداخت می‌کنند بنابراین هیچ تمرکز ویژه‌ای برای این صنف در نظر نگرفته‌ایم، اما به دلیل ملاحظات قانونی و اجتماعی زیادی که وجود دارد قانون گذار هم حساسیت‌هایی روی این موضوع داشته است.

وی افزود: در حال حاضر شاید برای بسیاری از اصناف تکلیفی جهت استفاده از کارت‌خوان تعریف نشده باشد، اما به دلیل مسائل و حساسیت‌هایی که وجود دارد قانونگذار تکلیف کرده که پزشکان باید حتما در مطب‌ها از دستگاه کارت خوان استفاده کنند.

سبحانیان سال گذشته 104 درصد از منابعی که برای درآمد‌های مالیاتی در نظر گرفته شده بود محقق شد، گفت: امسال درآمد حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی 600 هزار میلیارد تومان است، این در حالیست که درآمد‌های مالیاتی 750 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سبحانیان یادآوری کرد: مالیات ستانی از اصناف و مشاغل یکی از مهمترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی به شمار می‌رود که خوشبختانه امسال با همکاری بسیار خوبی که با مجموعه اصناف، مشاغل و بازاریان در سراسر کشور رقم خورد توانستیم سال کم‌نظیری را پشت سر بگذاریم.

وی ادامه داد:امسال با اتکا به خود اظهاری بسیاری از اصناف و مشاغل تلاش شد تا مالیات‌ستانی را از این قشر دنبال شود.

رئیس سازمان مالیاتی کشور اضافه کرد: خوداظهاری اصناف و مشاغل در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است، مالیات بیش از 50 درصد از اصناف و مشاغل در سال گذشته صفر شد. پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید